Lista aktualności Lista aktualności

O CZYM SZUMIĄ LASY…

      Choć luty jest jednym z ostatnich miesięcy zimy, często obok stycznia, bywa najzimniejszym. Jakby zima nie dawała o sobie zapomnieć, jakby - dopóki nie utopimy Marzanny - nie chciała odejść. Luty, to i w tym roku, miesiąc niskich temperatur oraz opadów śniegu. Biało, szaro, pusto, cicho…ale to tylko pierwsze wrażenie. Przystańcie na chwilę, posłuchajcie, las szumi…

      W końcówce zimy pokarmu jest coraz mniej, dlatego zwierzyna leśna bywa znacznie wyczerpana. Sarny, jelenie, łosie, daniele a także dziki zdecydowanie mniej się ruszają. Sztuczne dokarmianie, którego dzień obchodziliśmy 11-go lutego, to konieczność tylko w ostateczności. Najlepiej, jak zajmują się tym profesjonaliści, bo tylko oni wiedza czym dokarmiać i jak to robić.

      Ale luty, to już zapowiedź wiosennego ożywienia. Mimo mrozów swoje gody rozpoczynają lisy, zające, wilki, jenoty, żbiki i rysie. W niedźwiedzich gawrach swoją śpiącą matkę ssą urodzone w styczniu niedźwiadki. Dorodne samce jelenia zrzucają zeszłoroczne poroże. Tyki nie spadają jednocześnie, więc bardzo często możemy je spotkać z jednym odgałęzieniem pięknego wieńca.

      Wróbel, modraszka, sikora uboga, dzięcioł, ale też ruchliwy kowalik za chwilę będą zakładały swoje gniazda. One zajmą przygotowane jesienią przez leśników budki lęgowe lub dziuple w drzewach. Kosy, które spędzają zimę na południu Europy, obserwuję już od kilku dni na brzozie przed swoim domem. Większość osiadłych ptaków drapieżnych: bielik, orzeł przedni, jastrząb, kruk, a także puchacz i puszczyk odbywają gody. Już  od kilku dni można usłyszeć klangor pierwszych powracających z zimowisk żurawi. Lada dzień na niebie będzie można zobaczyć klucz gęsi albo stado czajek.

      Przez runo leśne przebija się śnieżyczka przebiśnieg czy śnieżyca wiosenna. Zaczyna zakwitać wawrzynek wilczełyko, leszczyna pospolita i jemioła. Dni robią się coraz dłuższe. Jeszcze są krótsze od nocy, ale promienie słońca, już wystarczająco na tyle długo, ogrzewają ziemię, aby przyroda mogła obudzić się z zimowego snu.

      Las szumi życiem.

 DARZ BÓR