Lista aktualności Lista aktualności

Wyjazd studyjny na wyspę z historią - Vilm

Wspólnie z leśnikami z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, oraz Panem dr Tadeuszem Leśnikiem  zwiedziliśmy Wyspę Vilm. Wyspa  Vilm o powierzchni 94 ha, stanowi Rezerwat Biosfery Południowo Wschodniej Rugii. Od kilkuset lat nie prowadzi się tu  gospodarki leśnej. Do momentu zjednoczenia Niemiec Wyspa Vilm obłożona była całkowitym zakazem wstępu. W dzisiejszych czasach, wyspę zwiedzać można w ograniczonym zakresie.

Na wyspę przypłynęliśmy z miejscowości wypoczynkowej Luterbach małym statkiem  należącym do lokalnego przewoźnika (jest to jedyna możliwość dostania się na wyspę przez grupy zorganizowane). Rejs trwał 15 minut. Malownicza miejscowość Luterbach oferuje  noclegi w „pływających” apartamentach,  bardzo dobrą lokalną gastronomię oraz rejsy małymi statkami.

Spacer po wyspie był pasjonujący. Widok majestatycznie wyglądających starych dębów zapierał dech w piersiach a widok z wyspy na kamieniste plaże i pływające łabędzie sprawiał, że czuliśmy się wyjątkowo. Kolory jesieni także potęgowały piękno wyspy. Nie dziwi więc fakt, że wyspa jest obiektem zainteresowań wielu artystów malarzy i fotografów. Dzięki uprzejmości lokalnego leśnika mogliśmy także posłuchać wykładu o historii Wyspy Vilm i zapoznać się z tajnikami występującej tu przyrody. Na wyspie miał swoją letnią rezydencję polityk Eriich Hoenecker - stąd prawdopodobnie wyspa  w okresie jego urzędowania była wyłączona dla zwiedzających.

Wyspa Vilm obfituje w świat roślin, gdyż występuje ich tu ponad 300 gatunków, liczne populacje ptaków, nietoperzy i owadów nie zostały jeszcze do końca zbadane.

Po powrocie z wyspy do miejscowości Luterbach mieliśmy szczególną okazję popróbować lokalnych specjałów, a mianowicie  „Bismarcka” czyli bułki ze śledziem w sosie z czosnku niedźwiedziego.

W dalszej podróży, nasza ekipa zielono i terenowo ubranych leśników, miała okazje odwiedzić tzw. bramę Rugiii- miasto znajdujące się na światowej liście UNESCO - Stralsund. Spacer po starówce i znów okazja na delektowanie się lokalną specjalnością tym razem deser w kawiarni Saint Nikolaus - tort z owocami rokitnika, lody polane wiśniową frużeliną przy ciepłej kawie i herbacie. Tak właśnie ugościło nas to przepiękne miasto.

Wiedza, ogrom wrażeń to prezenty jakie przywieźliśmy z Wyspy Vilm. Kolejny naukowo-kulturowy wyjazd w planach.