Lista aktualności Lista aktualności

WIOSNO, ZAPRASZAM NA ŚWIĘTO LASU !

     Tak się składa, że dzisiaj obchodzimy pierwszy Dzień Wiosny i Międzynarodowy Dzień Lasu.

     Wiosnę astronomiczną mamy już od wczoraj. O godzinie 17:15, 20-go marca Słońce przeszło przez tzw. punkt Barana, przekroczyło linię równika i  będzie zdecydowanie mocniej ogrzewać półkulę północną. No, na razie musimy uzbroić się w cierpliwość, bo arktyczne fronty nie odpuszczają. Ale po nastaniu wiosny kalendarzowej właśnie dzisiaj 21-go marca, po odprawieniu wszystkich czarów zima musi w końcu odpuścić.

      Starożytni Grecy mieli łatwiej, bo kiedy zgodnie z ich wierzeniami Persefona wychodziła z podziemi Hadesu na ziemię, wiosna, bez przedbiegów, nastawała natychmiast. Przyroda powracała do życia. Było ciepło, słonecznie, kolorowo i radośnie, bo wiosna, to pora soczystej zieleni i miłości.

       28-go listopada 2012 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 21 marca Międzynarodowym Dniem Lasu, żeby zwrócić uwagę na sąsiedztwo tego ekosystemu z miejskimi aglomeracjami i koniecznością dbania o zadrzewione powierzchnie. Niestety wielokrotnie ludzie udowadniają, że kultura obcowania z przyrodą, jest im obca. Podmiejskie lasy są często zaśmiecane, drzewa są dobrym miejscem do rycia scyzorykiem swoich wyznań, infrastruktura turystyczna jest niszczona, palimy ogniska, gdzie mamy ochotę , łamiemy gałęzie…

Hasło dzisiejszych obchodów święta lasu:

  LASY I ZRÓWNOWAŻONE MIASTA , świetnie wpisuje się w kampanię

  LASY PAŃSTWOWE DLA LASU, DLA LUDZI.

Chociaż dzisiaj skrobiąc szyby w samochodzie z nostalgią zanuciłam:

  WIOSNA, WIOSNA, WIOSNA…ACH TO TY ?         - (z poezji Marka Grechuty).

 

Z okazji dzisiejszych świąt życzę wszystkim długiego spaceru po lesie w wiosenny słoneczny dzień.

DARZ BÓR


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności