Lista aktualności Lista aktualności

ŻÓŁTY, ZIELONY, CZERWONY, SZARY…

Wszystko można określić kolorem.  Kolorowa jest przyroda, kolorami możemy określić uczucia i nastrój. Kolory charakteryzują pory roku i zjawiska atmosferyczne. Świat jest kolorowy.

      ŻÓŁTY, to kolor słońca, żonkili, forsycji, kurczaczków… ZIELONY, to kolor odradzającej się przyrody, świeżych pędów traw, młodych listków na brzozie... Oba kolory kojarzą mi się ze świętami, które właśnie minęły. Świętami, które w ponad „dwutysięcznej historii chrześcijańskiej Europy” są świętami odradzającego się życia, czasem radości, słońca i zieleni oraz chwilą rodzinnych spotkań w przyjaznej atmosferze.  W tegoroczne Święta aura dostarczyła nam różnorodnych wrażeń. Pierwszy dzień – to śnieg i niska temperatura, które raczej sprzyjały domowym biesiadą, bo na zewnątrz szaro, buro, brr… . Dopiero drugiego dnia wyjrzało nad Puszczą Wkrzańską żółte i ciepłe słoneczko. I chociaż nic w zasadzie nie było pokryte soczystą wiosenną zielenią, to spragnieni wiosny mieszkańcy i pewnie trochę przejedzeni, licznie wylegli do  miejskich parków i spędzali czas na leśnych parkingach Nadleśnictwa Trzebież. Ja też tam byłam. Pełen relaks pod błękitnym niebem – bajka.

       Święta Wielkanocne, to dwa dni wolne od pracy. Wszyscy chętnie korzystamy z tych chwil, które można spędzić z bliższą lub dalszą rodziną czy z przyjaciółmi. Nie jest to czas, w którym mogą w pełni relaksować się pracownicy Lasów Państwowych. Od marca do końca października, jak każdego roku, zaczyna się w lasach sezon dyżurów przeciwpożarowych. W poszczególne dni, w zależności od stopnia zagrożenia pożarowego, określanego przy pomocy wilgotności ściółki i temperatury powietrza, trwa mobilizacja ludzi i sprzętu. W Nadleśnictwie Trzebież mamy dwie dostrzegalnie na których siedzą obserwatorzy i dwie wieże z zamontowanymi kamerami telewizji przemysłowej do szybkiego wykrywania pożarów lasów. Pozyskiwane informacje gromadzone są w centralnym punkcie obserwacyjnym i tu przetwarzane. Nad całością logistyczną zabezpieczenia przeciwpożarowego Puszczy Wkrzańskiej czuwa główny „strażak” Nadleśnictwa Pan Andrzej Ciechna. Pewnie dane było każdemu spacerującemu po lesie zobaczyć sieć przygotowanych dróg, punkty czerpania wody, specjalne tablice informacyjne z telefonami alarmowymi i przeorane szerokie pasy ziemi dające zabezpieczenie przed „przeskakiwaniem” ognia. Mając za sobą wieloletnie doświadczenie, czasami z wielkim trudem i poświęceniem wygrywane walki z ogniem, leśnicy dmuchają na zimne. Zawsze są gotowi do akcji.

       Niestety świąteczne dni nie były spokojne dla Służb Leśnych. W przedświąteczną sobotę płonęły  nieużytki. Z dymem poszło około 20 hektarów łąk w pobliżu rezerwatu „Świdwie” i naszego oddziału leśnego. Nieużytki wbrew swojej nazwie są bardzo użyteczne dla przyrody. Zamieszkuje je bowiem wiele gatunków roślin i zwierząt, dla których ogień stanowi ogromne zagrożenie. Ta sobota dla wielu organizmów tego ekosystemu skończyła się tragicznie. W zdecydowanej większość za przyczyny powstania pożarów odpowiada człowiek. Powoduje je przez nieuwagę lub złe intencje. Rzucony niedopałek papierosa, blisko parkowane samochody, niedogaszone ognisko, zostawiona szklana butelka i nieszczęście gotowe.

       Największy pożar lasu w powojennej historii Polski miał miejsce w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Zdarzenie było wynikiem niesprawnych hamulców w przejeżdżającym pociągu. Sypiące się z pod kół składu iskry były źródłem zaprószenia ognia. Miało to miejsce 26-go sierpnia 1992-go roku. Pożar wraz z dogaszaniem trwał ponad dwa tygodnie. Tragiczny bilans tego zajścia, to trzy śmiertelne ofiary i około 10 tys. hektarów spalonego leśnego ekosystemu. Takie traumatyczne doświadczenia zmuszają do wielu zmian jeżeli chodzi o ochronę przeciwpożarową lasu, ale przede wszystkim są wielką przestrogą, że płomienie ognia to potężny żywioł i tu niczego nie można zlekceważyć.

      Płomienie ognia są CZERWONE. To kolor ostrzegawczy. Kolor sygnalizujący niebezpieczeństwo.

      SZARY, CZARNY to kolor zgliszcz, tego co zostaje po szumiącej kniei , zwierzętach, owadach, płazach, ptakach, paprociach, trawach… od Ciebie zależy w jakich kolorach będzie nasz świat.

     

               Las płonie szybko, rośnie powoli.                            Zauważyłeś ogień dzwoń, alarmuj:

 STRAŻ POŻARNA                                   998

TELEFON ALARMOWY                           112

PUNKT ALARMOWY NADLEŚNICTWA  728 883 263 każdego dnia od 9:00 do zachodu słońca.                                                                                                                                                                                              Telefon bezpośredni do głównego „strażaka”  Nadleśnictwa  694 416 735.

DARZ BÓR