Asset Publisher Asset Publisher

MUNDUR LEŚNICZEGO JEST ZIELONY

      Zawsze na koniec roku kalendarzowego przychodzi czas podsumowań, analizy i refleksji. W tym okresie zwyczajem jest spotkanie wszystkich leśniczych naszego Nadleśnictwa. Takie spotkanie odbyło się 29-go grudnia 2017 roku. Była analiza, noworoczne życzenia i podziękowania za ciężką pracę oraz jej dobre wyniki.       

      Ten rok był bardzo trudny dla Lasów Państwowych. Nadleśnictwa Pomorza i Kujaw spotkała wielka klęska żywiołowa w postaci wyjątkowo gwałtownego huraganu, który znacznie uszkodził blisko 80 tysięcy hektarów pięknego lasu. Powodując ogromne, nie spotykane dotychczas, straty w drzewostanie. Prawie 40 tysięcy hektarów, to całkowite odnowienia.

        Puszczę Białowieską dziesiątkował kornik drukarz. Czynna walka leśników z tym szkodnikiem świerka wywołała wielki społeczny sprzeciw. Rozpowszechniana treść informacji najczęściej stawiała w bardzo złym świetle działania ludzi lasu. Został podważony etos pracy leśników, straży leśnej i wszystkich ludzi czynnie zaangażowanych w ocalenie  wspólnego dobra, cennego obszaru leśnego.  Spadła ocena społeczna naszego zawodu i chociaż w dalszym ciągu zajmujemy drugie miejsce po strażakach, to jednak Polacy o kilka punktów procentowych mniej nam ufają niż w latach poprzednich.

        Czy coś źle robimy? Od lat pracujemy tak samo. Pełen profesjonalizm, pełne zaangażowanie. Ale najwidoczniej do społeczeństwa nie dociera we właściwym stopniu informacja, na czym polega nasza praca. Ludzie też nas nie rozpoznają.

       Podobnie jak  żołnierze, Straż Graniczna , leśnicy noszą zielony mundur. Mundur, który ma dwustuletnią tradycję i ma podkreślać, że praca w tym zawodzie, to służba. Leśnik swój galowy mundur zakłada przy okazji ważnych wydarzeń . Na co dzień, strój leśnika, czyli tak jak najczęściej spotykamy go w lesie, jego miejscu codziennej pracy, jest wygodnym ubiorem z mocnej tkaniny w ciemnozielonym kolorze - przystosowany do różnych pór roku. Co mundur leśnika wyróżnia od ubioru żołnierz czy funkcjonariusza Straży Granicznej? Najlepiej spoglądać na dystynkcje służbowe. Te leśników zawsze wyszywane są srebrną nicią i mają gałązki dębu oraz żołędzie.

        Czy praca leśników jest potrzebna? Proszę oceńcie sami. Ludzie cały czas potrzebują drewna. Obecne szacunki podają, że drewno ma około 33 tysiące zastosowań. W dalszym ciągu nie wyobrażamy sobie mieszkań bez drewnianych mebli, podłóg, okien i drzwi. Więźby dachowe i całe domy są konstrukcjami drewnianymi. Mamy drewniane jachty, mosty, płoty i wiele przedmiotów użytku codziennego. Jeszcze bardzo często drewnem palimy w piecach, spalamy go w kominkach, bo to jest odnawialny i najbardziej ekologiczny surowiec. Cały czas drewno używane jest do produkcji papieru. A żeby to wszystko mogło powstać, trzeba bezustannie dbać o pomnażanie zasobów leśnych. I to właśnie robią leśnicy. Prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną, żeby las nam służył i żeby nowe pokolenia, też się tym lasem cieszyły i mogły go użytkować. Leśnik sadzi drzewa, pielęgnuje je przez dziesiątki lat oraz wymienia pokolenia drzewostanów. Stary las zastępuje młodym, zalesia nieużytki. To oczywiście duże uproszczenie, bo po drodze ta praca związana jest z ochroną roślin i żyjących w lesie ptaków oraz zwierząt. Leśnik dba o drogi i ścieżki dla odwiedzających las turystów. Chroni go przed pożarami, przed szkodnictwem leśnym. Leśnik prowadzi edukację społeczeństwa, najchętniej rozmawiając o lesie w lesie, gdzie jest najwłaściwszy materiał poznawczy. To praca non stop. To zawód dla pasjonatów. Temat rzeka i nie da się w tak krótkim tekście zawrzeć wszystkich informacji o tym trudnym i ciekawym zajęciu . Dlatego zapraszamy na spotkania edukacyjne z leśnikami.

          Rok 2017 Nadleśnictwo Trzebież uważa za udany, co oczywiście nie oznacza, że nie może być lepiej. Darz Bór.