Asset Publisher Asset Publisher

Odpoczywaj z rozwagą

Nadeszła bardzo ciepła i sucha wiosna – każdy z nas cieszy się piękną pogodą i pełnią rozkwitu roślinności. Przyroda po ponurej zimie odżyła i zachwyca nas na każdym kroku.

Maj – to miesiąc narodzin wielu zwierząt. Młode sarny kryją się w swoich kolebkach, czekając na mamę. Zające, lisy i jeże, wszystkie gatunki ptaków – nie tylko zakładających gniazda w koronach drzewach, ale także tych naziemnych – cieszy się potomstwem i ciężko pracuje, aby wyżywić nieporadne malce.

Zagrożeniem dla tych wszystkich stworzeń jest pożar, który zabija dymem, ogromną temperaturą i w końcu samym ogniem.

Człowiek w swojej beztrosce, zajęty zabawą i spędzaniem czasu na łonie natury zapomina, jak ważne jest bezpieczeństwo pożarowe.

Rzucony niedopałek papierosa na suchą trawę – nie przydeptany dla skutecznego zagaszenia – tli się powoli i staje się punktem zapalnym dla pożaru.

Źle wygaszone ognisko, rozpalone bezmyślnie w miejscu niedozwolonym – to najczęstszy powód pożaru w lesie! Jedno wiaderko wody nie ugasi ognia! On dalej się tli w ziemi, która bardzo długo utrzymuje wysoką temperaturę pod popiołem – nawet tydzień.
 Wystarczy lekki podmuch wiatru i ogień budzi się od nowa do życia – nie pilnowany (bo turyści już dawno pojechali do bezpiecznego domu) opanowuje w przerażającym tempie ściółkę leśną i drzewa.

A przecież las jest domem zwierząt, szczególnie teraz nieporadnych malców, które nie uciekną przed ogniem i giną okrutną śmiercią!

Ogień niszczy grzybnię w ziemi, z którą współpracują drzewa. Po wypaleniu drzewa stają się słabsze, mniej odporne na chorobotwórcze szkodniki owadzie i grzybowe. Las zaczyna chorować!
Po wypaleniu grzybni – nie urosną w lesie grzyby. Aby odrodziła się grzybnia na pożarzysku, musi minąć kilka lat.

Pamiętajmy, że grill także jest formą ognia otwartego! Jego rozpalanie dozwolone jest tylko w miejscach do tego wyznaczonych – czyli tam, gdzie można palić ognisko.

Lasy Państwowe są otwarte dla ludzi. Cieszymy się, że tak chętnie spędzacie tu czas i zachwycacie się lasem. Spacerowanie, gry terenowe, pikniki, a nawet bushcrafting – wszystko to stanowi wspaniałe spędzanie czasu z przyrodą.

Rozwaga i odpowiedzialność! Pamiętajmy o nich w czasie pobytu w lesie.
Nieodpowiedzialne, nieprzemyślane działanie człowieka jest najczęstszą przyczyną pożaru i – co nieuniknione – śmierci wielu zwierząt i roślin.

Las rośnie wolno – pali się szybko!

Leśnicy od początku marca monitorują stan zagrożenia pożarowego w lasach. Działają punkty przeciwpożarowe, kamery, ludzie i sprzęt sa postawieni w stan najwyższej gotowości.

Obecnie ściółka ma około 10% wilgotności, czyli tyle co kartka papieru.