Asset Publisher Asset Publisher

Nadchodzi koniec lata...

Koniec sierpnia przynosi ze sobą chłodniejsze wieczory i noce. Za 3 tygodnie nastąpi równonoc  jesienna i dzień zacznie stawać się krótszy i jeszcze bardziej chłodny.

Cała przyroda przygotowuje się trudów zimy – rośliny zaprzestają kwitnienia, wydają owoce, liście zaczynają żółknąć i opadać. Zwierzęta także zaczynają przygotowania do zimy – ptaki owadożerne zaczynają odlatywać w cieplejsze rejony  świata, niektóre – jak sójki i inne krukowate robią zapasy zakopując orzechy i żołędzie w ziemi. Podobnie małe ssaki – wiewiórki, krety i gryzonie zapełniają spiżarnie. Duża część zwierząt zmienia futro na zimę – staje się ono gęściejsze i najczęściej w innym kolorze, niż latem. Zaczyna się intensywne żerowanie, aby zgromadzić dużo tkanki tłuszczowej, chroniącej przed zimnem oraz będącej zapasem energii w czasie zimy.

Pojawia się babie lato – pająki tkają gęste sieci rozpinając je między trawami czy pniami drzew. To na nich porankiem osadza się rosa, tworząc perliste i diamentowe naszyjniki.

W połowie września następuje rykowisko – czyli czas rui jelenia szlachetnego.  Całymi dniami, ale najczęściej wieczorem i rano można usłyszeć  nawoływania byków, starających się o uwagę łań. To piękne widowisko i zarazem słuchowisko przyciąga wielu amatorów dzikiej przyrody.

Rozpoczyna się czas grzybobrania. Wielu grzybiarzy ściąga do lasu do swoich ulubionych miejsc szukając borowików, podgrzybków, kurek i innych specjałów.
Niestety, w tym roku pogoda nas nie rozpieszczała – od później wiosny, przez całe lato w Puszczy Wkrzańskiej zanotowano minimalne opady deszczu. Ściółka jest sucha i potrzeba wielu dni intensywnych deszczy, aby nawodnić glebę w której mogłaby się rozwinąć grzybnia. Zatem czy pojawią się grzyby? Zobaczymy.

Wrzesień, to także początek intensywniejszych polowań. Polowania indywidualne i zbiorowe to część racjonalnej gospodarki, która pomaga utrzymać ilość zwierzyny na odpowiednim poziomie. Odpowiednim – czyli bezpiecznym dla lasu i gospodarki rolnej człowieka. Zbyt duże zagęszczenie zwierza prowadzi do głodowania i chorób w populacji jeleniowatych oraz dzików, co zachęca je do wyjścia na pola rzepaku czy oziminy oraz do żerowania w sadach i młodnikach leśnych i powodowania dużych, kosztownych szkód.
Łowiectwo to także duża część naszego bogactwa kultury narodowej i historii.

Pamiętajmy, iż w lesie przez cały rok trwa pozyskanie drewna. Nie wolno wchodzić na powierzchnie, na których prowadzi się cięcia drzew. Powierzchnie na których prowadzone są prace, są specjalnie oznakowane.

Przypominamy, iż do lasu nie wolno wjeżdżać samochodami, quadami, motorami.
Można poruszać się wyłącznie drogami publicznymi lub udostępnionymi dla ruchu pojazdom silnikowym.

Przede wszystkim zachęcamy do spacerów w ostatnich dniach lata po Puszczy Wkrzańskiej. Spokój, cisza i otaczające piękno przyrody poprawiają nastrój i dodają energii.
Szanujmy las i jego mieszkańców, nie bądźmy nachalni i hałaśliwi – las odwdzięczy się nam ciekawymi spotkaniami ze zwierzyną, a może nawet usłyszycie porykujące jelenie?

Spróbujcie!

 

Rykowisko jelenia – zobacz i posłuchaj!

https://www.youtube.com/watch?v=I2w2gVZRNm0