Asset Publisher Asset Publisher

Polskie lasy

Polskie lasy zachwycają urodą, potęgą, zróżnicowaniem gatunkowym i zasobnością. Są miejscem odpoczynku społeczeństwa, wytchnieniem od hałasu miasta oraz spiżarnią, która uszczęśliwia zbieraczy jagód i grzybów. Las to także dom wielu zwierząt oraz siedlisko występowania nierzadko cennych roślin.

Pamiętajmy jednakże, że niemal wszystkie lasy w Polsce to lasy zasadzone ręką człowieka, przez niego kształtowane i pielęgnowane. To żywa fabryka drewna. Leśnik z zebranych nasion hoduje sadzonki, które następnie sadzi w miejscu wyciętych drzewostanów lub na nowych miejscach przeznaczonych pod uprawy leśne. Doświadczony leśnik potrafi tak kształtować las, aby był on bogaty przyrodniczo, naturalnym i żyjącym pełnią życia siedliskiem.

Jedno pokolenie lasu, to aż trzy pokolenia ludzkie. Rolnik zbiera swoje plony co roku, natomiast żaden leśnik sadzący uprawę, nie doczeka owoców swojej pracy. Cykl produkcyjny w lesie trwa ponad 100 lat. Praca leśnika jest trudnym wyzwaniem, ponieważ planując prace w lesie, należy myśleć docelowym kształcie lasu, o tym co chcemy uzyskać w miejscu aktualnej uprawy.

Każdy człowiek jest uzależniony od produktów pochodzenia drzewnego. Każdy z nas codziennie używa kilku – kilkunastu przedmiotów wykonanych z drewna: meble, deski podłogowe, papier toaletowy, książki, ołówki, węgiel drzewny na grilla, a kończąc na energii elektrycznej i cieple w kaloryferze. I dobrze! Drewno jest w pełni ekologicznym i odnawialnym surowcem na świecie.

Lasy Państwowe są dużym pracodawcą w Polsce. Las i drewno zapewniają też utrzymanie pracownikom kilku tysięcy prywatnych zakładów usług leśnych, którzy na zlecenie zajmują się m.in. sadzeniem drzew i ich pielęgnacją, pozyskaniem drewna i jego wywozem, a przede wszystkim osobom zatrudnionym w kilkudziesięciu tysiącach firm tworzących przemysł drzewny, meblarski, papierniczy. W sumie to aż 375 tys. Polaków. Statystycznie co setny mieszkaniec naszego kraju pracuje w sektorze związanym z leśnictwem i przetwórstwem drewna.

Sektor leśno-drzewny wytwarza 2 proc. polskiego PKB.

Polska jest 10. największym producentem i 4. eksporterem mebli na świecie.

Zatem las to nie tylko piękne otoczenie, dom dla zwierząt, płuca świata i najbardziej zaawansowany ekosystem na Ziemi, to także fabryka i miejsce pracy człowieka, od którego istnienia jesteśmy wszyscy zależni.

Dane na 2017 z CILP.

O pracy leśnika oraz etapach życia lasu opowiada dzisiejszy film „W dechę o drewnie”, który szczególnie Państwu polecamy.