Asset Publisher Asset Publisher

Przesłanie leśników

Odpust Leśny

Chwała ci, lesie wieczysty, chwała…

Chramie praojców, kolebko ludów,

Sławi cię ziemia cała!

Tyś wilki, pośród przyrody cudów

Za dary twoje, za moc i krasę,

Cześć ci po wszelkie czasy!

                                   (Leonard Chociłowski – „Hymn leśny")

 


W Dniu Święta Lasu wszyscy powinniśmy jak najwięcej dowiedzieć się o lesie. Powinniśmy poznać i chronić nasze lasy – to nasz obowiązek.

Czym jest las?

To niezwykłe skupisko zieleni, które generuje najrozmaitsze zapachy, jest nieskończonym kalejdoskopem niepowtarzalnych widoków. To jedno z nielicznych miejsc, które potrafi ukoić każdego z nas, w którym można zatrzymać gonitwę myśli. Las nas uspokaja, chociaż sam w sobie nie jest bezruchem i ciszą. Wciąż pulsuje w nim życie. Lubimy się czasem zatrzymać i rozkoszować zapachem lasu oraz nasłuchiwać jego dźwięki. Kojąco wpływa na nas balsamiczna woń żywicy, cisza, powiew wiatru, szum drzew, śpiew ptaków, stukający gdzieś niedaleko dzięcioł, czy oznajmiająca swoją obecność kukułka. Lubimy podziwiać uroki lasu, zarówno starego, w którym znajdują się wywrócone czy połamane drzewa, dopasowane często do wyobrażenia o lasach pierwotnych, jak i młodego - wypielęgnowanego, harmonijnego z polaną leśną czy niezwykłym uroczyskiem.

Lasu nie można przecenić. Pełni on wiele funkcji. W ostatnich latach coraz większego znaczenia nabiera nowa rola lasów – naturalna zdolność ekosystemów leśnych do akumulacji węgla organicznego. Dzięki temu można zredukować emisję gazów cieplarnianych. Lasy pochłaniają CO2 z atmosfery i odkładają go w biomasie, działając jak magazyn węgla. Chcąc inwestować w czyste technologie, chcemy chronić i wzmagać pochłanianie CO2 przez lasy.

„Jeżeli Dzień Lasu przyczyni się do tego, by ochrona lasów wynikała nie tylko z obowiązujących ustaw, ale ze świadomej postawy społeczeństwa – to jego doniosłe zadanie wychowawcze będzie spełnione."

                                          (Adam Loret – 1936 „Echa leśne")

 

Nasze lasy są pełne uroku, co w dużej mierze jest zasługą leśników. Leśnictwo to profesja , którą uprawia się z powołania i miłości do przyrody. Nasze lasy są piękne, dorodne, ale też niestety zaśmiecane i okradane. Wciąż nie mamy dla lasów wystarczająco szacunku. Dlatego, my leśnicy apelujemy: włączmy się wszyscy aktywnie do ochrony środowiska i ochrony lasów. Szanujmy świat roślin i zwierząt, który nas otacza. Chrońmy piękne lasy Puszczy Wkrzańskiej. Walczmy z powstawaniem pożarów, bo tylko od nas zależy czy nie dopuścimy do bezpowrotnego zniszczenia lasu – źródła przyjemnych doznań. Nie wyrzucajmy śmieci do lasu. Przecież nie chcemy wypoczywać na wysypisku śmieci - las jest miejscem uzdrowienia.

Lasy w Polsce są otwarte dla społeczeństwa. Miliony Polaków spędza w nich wolny czas, odpoczywając. Leśnicy dbają o zachowanie różnorodności biologicznej, chronią lasy przed zagrożeniami. Las jest naszym domem, dbajmy wspólnie o ten dom. Lasy należy bronić i chronić. Niech żadna siła nie wyciąga po nie ręki. Chrońmy nasz zielony dom. Chrońmy go dla nas i dla naszych dzieci. Nie niszczmy naszej wspaniałej ojczystej przyrody. Pamiętajmy, że jesteśmy tylko przechodniami na tym świecie. Naszym obowiązkiem jest by zachować lasy z całym bogactwem i przekazać je nienaruszone następnym pokoleniom.

Lasy czekają na każdego, kto ma ochotę zachwycić się ich pięknem, ale ponieważ lasy są naszym wspólnym dobrem, wspólnie i w pełni odpowiedzialnie musimy się o nie troszczyć. Polskie lasy są otwarte dla wszystkich. Można bez przeszkód korzystać z większości ich walorów: ciszy, świeżego powietrza, jagód, grzybów… Puszcza Wkrzańska zachęca do spacerów. Zapraszamy!

Polećmy Bogu wszystkie pokolenia nieżyjących już leśników. Dla nich wypraszajmy wieczny spokój, a dla nas żyjących mądrość, abyśmy dziedzictwo nam powierzone w postaci lasów zachowali dla następnych pokoleń. Módlmy się by dobry Bóg ochronił nasze lasy przed nieszczęściem, przed złymi ludźmi, by łaskawie spoglądał na nasze poczynania i dopomógł w potrzebie.

„Boże, którego mądrość wszystkim kieruje, a wola wszystkim rządzi. Ty powołujesz każdego z leśników do pracy dla lasu, i chcesz by wytrwał w tym powołaniu. Dziękujemy Ci za przeznaczenie, którym nas obdarzyłeś i pragniemy przez całe życie być mu wierni. Dopomóż tylko Panie, abyśmy dobrze poznawali wszystkie powinności naszej służby, i wypełniali je jak najlepiej oraz potrafili znosić przykrości, jakie z nimi są związane. Udziel nam daru przyczyniania się do szczęścia wszystkich, którzy nas otaczają i od nas zależą; niech nikomu zgorszeniem, ale każdemu zbudowaniem, nikomu zawadą, ale każdemu pomocą będziemy. Napełniaj nas rozsądkiem i wytrwałością, abyśmy mądrze kierowali pracą w lesie i dla lasu, dla Ojczystej Przyrody, dostąpili szczęśliwego końca i nagrody wiecznej. Błagamy Cię o to przez zasługi Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa, i wstawiennictwo naszych patronów Świętego Jana Gwalberta i św. Biskupa Huberta. Amen."

                                          (ks. Wiktor Ojrzyński – „Modlitewnik Leśników")