Asset Publisher Asset Publisher

Świąteczne porządki

       Idą święta, a to czas wielkich przygotowań kulinarnych i czas wielkiego sprzątania. Musi być dostatnio, obficie, czysto, pięknie i  pachnąco.  Ludzie w przedświątecznym szale zaczynają  wymieniać domowy sprzęt AGD, multimedia. Kupują nowe komplety mebli i w pośpiechu wykonują zalegle remonty.

       Przy okazji tych zmian zostaje dużo zbędnych rzeczy, których trzeba się jakoś pozbyć.

       Prężna i wszechobecna edukacja ekologiczna zbiera już swoje efekty. Wielu z nas wie, jak gospodarować odpadami. Korzystamy z odpowiednich pojemników, gabaryty wystawiamy w wyznaczonych przez administratora terminach. Bardzo często ludzie korzystają też z jednostek EKO-PORTÓW, które są w stanie przyjąć prawie każdy odpad powstały w gospodarstwie domowym. Ale niestety zdarza się jeszcze, że śmieci pozbywamy się podrzucając je do lasu. Nasza Straż Leśna, co jakiś czas znajduje takie dzikie wysypiska.  Dobrze jak udaje się namierzyć sprawcę i odpowiednio ukarać, ale najczęściej gospodarze lasu, leśnicy, muszą sami posprzątać.

      Nadleśnictwo Trzebież  usuwa rocznie około 370 metrów sześciennych pozostawionych nielegalnie odpadów. To bardzo dużo. Pamiętajmy dom roślin i zwierząt – las – nie jest składowiskiem śmieci. Musi być czysty i bezpieczny.

      Na szczęście możemy pochwalić się tym, że na naszym terenie rzadko występują  przypadki kłusownictwa i kradzieży choinek. Ale to pewnie zasługa nie tylko edukacji, ale i sprawnie działającej Straży Leśnej.

      Cieszmy się nadchodzącymi świętami. Pamiętajmy, że las jest naszym wspólnym dobrem więc wszyscy musimy o niego dbać. Leśnicy liczą na współpracę.