Asset Publisher Asset Publisher

Święta, Święta...

      Święta, święta i już po świętach. Wszystko co miłe, szybko dobiega końca. Dużo przedświątecznego szumu, przygotowań i bieganiny, aby te dwa dni spędzić w miłej i doniosłej atmosferze. Sprzątanie mieszkań, kupowanie świątecznych smakołyków i iglastego drzewka, kupowanie prezentów pod choinkę, a przy okazji nowy strój, fryzjer… . Wszystko musi być na wysoki połysk.   W polskiej tradycji święta Bożego Narodzenia są czasem rodzinnych spotkań i biesiadowania, stąd i działania wyjątkowe, i wyjątkowa ich oprawa.

      Cudowny jest zwyczaj, że podczas wigilijnej kolacji pozostawiamy wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa. Ten pusty talerz jest symbolem naszego człowieczeństwa, pamiętania o najuboższych i bezdomnych, którzy funkcjonują, gdzieś wokół nas, którym coś się w życiu nie powiodło.

      Pracownicy Lasów Państwowych w okresie przedświątecznym nie zapominają o swoich starszych kolegach-emerytach, często chorych i samotnych. Odwiedzają ich, zapraszają na odbywające się  spotkania opłatkowe, składają życzenia i wręczają drobne upominki. Leśnicy dzieląc się opłatkiem składają życzenia sobie, swoim najbliższym i wszystkim rodakom.

      W związku z dużym zapotrzebowaniem na drzewka bożonarodzeniowe przez ostatni przedświąteczny tydzień, pracownicy naszego Nadleśnictwa prowadzili sprzedaż świerków, sosny oraz jodły w Tanowie i Trzebieży. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców i była bardzo udana.

      Nasza Straż Leśna wraz z innymi służbami, m.in. Policją i Strażą Graniczną prowadziła działania prewencyjne w ramach akcji „Choinka”, aby wyeliminować zdarzające się nielegalne pozyskiwanie świerka przed świętami Bożego Narodzenia. Interwencji było niewiele. Widać, że społeczeństwo już coraz bardziej wyedukowane, nie zajmuje się szkodnictwem leśnym.

      Teraz zbliża się czas świętowania Nowego Roku. Bardzo prosimy pamiętajcie o zwierzętach. Strzelające race, głośne wybuchy, rozbłyski przerażają nie tylko naszych domowych pupili, ale także leśną zwierzynę. Opadające ogniste iskry z odpalanych fajerwerków mogą być również zarzewiem pożarów lasów.

      Życzymy wszystkim udanej i rozsądnej zabawy oraz szczęśliwego Nowego Roku, pełnego ciepła i radości.

                                                                                                                                                       Darz Bór