Asset Publisher Asset Publisher

Zima tuż, tuż...

     Zbliża się zima – trudna pora roku dla całego leśnego ekosystemu. Teraz jest czas intensywnych przedzimowych przygotowań.
     Ściółka leśna, szczeliny w korze drzew i spróchniałe kłody wypełniają się różnymi formami przetrwania owadów i pajęczaków. W postaci jaj, larw, poczwarek lub imago doczekają wiosny. Oczywiście nie wszystkie. Jedne zginą z powodu wyjątkowo niskich temperatur, gdy będzie sroga zima. Inne staną się pokarmem ptaków, dzików czy aktywnych zimą ryjówek.
      Kilku mieszkańców lasów zimę przesypia. Jeże, nietoperze, borsuki, jenoty i niektóre gryzonie zapadają w sen zimowy. Ukryte, muszą spędzić tę porę roku zmiennocieplne gady i płazy zaś jelenie, sarny, dziki, wiewiórki, bobry i lisy są aktywne przez cały rok. One „zakładają grubsze futerko” i zmieniają kolor umaszczenia na bardziej szary. Wiewiórki zjadają zapasy przygotowane jesienią. Pozostałe zwierzęta żywią się tym, co znajdą o tej porze roku. Bywa tak, że gdy jest wyjątkowo sroga zima, leśnicy pomagają im przetrwać.
      Leśnicy Nadleśnictwa Trzebież, późną jesienią, rozmieszają na drzewach budki lęgowe, aby powracające wiosną  ptaki, miały gdzie zakładać swoje gniazda. Zaś ptaki, które spędzają u nas zimę mogą liczyć z ich strony, na smaczne ziarna i słoninkę.  
      Las nie usypia. Ma tylko inną kolorystykę. Tu trwa życie i praca przez cały rok.